Choroby współistniejące - co to takiego?


Od początku pandemii koronawirusa SARS-COV-2 w komunikatach Ministerstwa Zdrowia kilka razy pojawił się termin "choroby współistniejące".
Słowa te mogą brzmieć tajemniczo i być mylnie interpretowane.
Zatem w dzisiejszym artykule wyjaśnię znaczenie tego terminu, aby nie było już żadnych wątpliwości.

Choroby współistniejące nazywane także wielochorobowością to inaczej dwa lub większa liczba schorzeń, które występują jednocześnie i są ze sobą ściśle powiązane np. pacjent z otyłością ma stwierdzoną także cukrzycę typu II i nadciśnienie tętnicze.

Największymi czynnikami ryzyka dzięki, którym może wystąpić kilka chorób naraz są wiek oraz niezdrowy tryb życia.
Badania wykazują, że choroby współistniejące najczęściej występują u osób starszych (po 80 roku życia) oraz niepełnosprawnych.
Oprócz tych dwóch czynników wielochorobowość mogą powodować także stany zapalne, przewlekłe zakażenia, zmiany ekologiczne oraz najzwyczajniej mówiąc genetyka.

Oczywistym jest, że kilka chorób u jednego człowieka utrudnia życie. Dlaczego? Bo trzeba zażywać kilka leków naraz, być pod opieką całego sztabu specjalistów, a bardzo często stosować się do specyficznych zaleceń żywieniowych  i po prostu zacząć o siebie dbać :-)
Tak, tak dla niektórych to jest trudne :-)

No dobrze, ale co ma z tym wszystkim wspólnego COVID-19?

Choroby współistniejące mogą powodować, że przejdziemy koronawirusa o wiele ciężej (a nawet jest większe ryzyko śmierci) niż człowiek zupełnie zdrowy. 
Oczywiście to nie jest regułą. Każdy organizm jest inny i jeden pacjent przejdzie chorobę bezobjawowo, drugi będzie miał lekkie objawy, a trzeci będzie wymagał podłączenia do respiratora i może tak się stać z różnych przyczyn. 
Jednak statystyki wykazują, że to właśnie chorzy posiadający kilka schorzeń oraz osoby po 80 roku życia przechodzą koronawirusa najciężej, a nawet umierają.

Dlatego po raz kolejny proszę Was o pozostanie w domach i wychodzenie z nich tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne (do i z pracy, do sklepu, apteki itp.).
Potraktujcie poważnie restrykcje nałożone przez Rząd.
To czy one są zgodne z Konstytucją czy nie zostawmy. To nie jest teraz najważniejsze. 
Najważniejsze jest nasze zdrowie i życie.

Zostań w domu!

Treść większego napisu

Napisz

Treść mniejszego napisu

do mnie

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *