Odchudzanie - jaka dieta jest najlepsza?


W dzisiejszym artykule opowiem, jaka dieta jest najlepsza na odchudzanie. Zacznijmy może od tego, co to jest w ogóle dieta.

Dieta - sposób odżywiania.

To jest najkrótsza definicja.

Czyli termin "dieta" odnosi się do naszego stałego sposobu żywienia, a nie jest on przeznaczony na chwilę ponadto nie jest to wyłącznie zestaw produktów, które spożywamy. Niestety, tego terminu używamy do określenia chwilowych diet mających pomoc nam w odchudzaniu rozumiejąc przez to najczęściej zestaw niskokalorycznych produktów. Taki sposób myślenia i postępowania, jest najczęściej skuteczny. Niestety tylko na chwilę.
Jak to wszystko wygląda w praktyce? Już wyjaśniam.
W tym celu posłużę się przykładem mojego pacjenta. Oczywiście za jego zgodą.
Jest to mężczyzna w wieku 60 lat z otyłością brzuszną. Od wczesnego wieku ma problemy z wagą.
Przechodził już wiele razy na dietę. Zawsze jedną i tą samą. Dietę dr. Ewy Dąbrowskiej. Przez sześć tygodni jadł same same warzywa i owoce, przy tym dostarczając swojemu organizmowi o wiele za mało kilokalorii, bo około 400 dziennie. Skutkiem było bardzo szybkie i niezdrowe chudnięcie, bo w sześć tygodni schudł ponad 10 kg. No dobra, ale schudł, więc dlaczego znowu się czepiam?

Dlatego, że już 4 miesiące później jego waga pokazała 15 kg więcej. Czyli nadrobił te stracone 10 kg z nawiązką. Tak było za każdym razem. Tutaj znowu rodzi się pytanie: dlaczego? "Dopadł go" popularny efekt jo-jo. Pacjent po zakończeniu sześciotygodniowej kuracji odchudzającej wrócił do dawnych (niezdrowych) nawyków żywieniowych i siedzącego trybu życia. Jego organizm (swoją drogą nasz organizm, jest strasznie mądrą "machiną", nie pozwoli siebie skrzywdzić) doszedł do wniosku, że musi zacząć gromadzić zapasy na wypadek, gdyby pacjentowi znowu przyszedł do głowy ten niemądry pomysł z odchudzaniem. Dlatego pacjent nie tylko wrócił do swojej dawnej wagi, ale też przytył więcej. Już pomijam fakt, że dieta dr. Dąbrowskiej nie jest przeznaczona do odchudzania się i jest strasznie niedoborowa z punktu widzenia dietetyka (o tym w innym artykule).

No dobrze, ale jaka dieta jest najlepsza na odchudzanie?

Żadna krótkoterminowa.
Wszelkie diety kapuściane, Dukany, cudowne napoje, tabletki czy nie daj Boże głodówki nie są skuteczne na dłuższą metę, a mogą nam tylko zaszkodzić. Potrzebna, jest zmiana nawyków żywieniowych. Trzeba się nauczyć od nowa tego, co możemy jeść i w jakich ilościach.
Konieczna jest również aktywność fizyczna. Już codzienne spacerowanie przez 30 minut, jest świetnym pomysłem. Od razu uprzedzam, że proces zmiany stylu życia jest długi, trudny i wymaga wiele pracy zarówno ze strony dietetyka, jak i pacjenta, ale warto to zrobić. Dzięki temu problem nadmiaru kilogramów zniknie, a my będziemy się czuć o wiele lepiej zarówno pod względem zdrowotnym, jak i estetycznym.

Warto zadbać o siebie i o swoje zdrowie. Nikt za nas tego nie zrobi, a dietetyk nie machnie czarodziejską różdżką i nie sprawi, że problem z wagą zniknie. Moim zadaniem jest nauczyć pacjenta zdrowych nawyków żywieniowych, ale nie zrobię tego bez niego. Pacjent musi trzymać się moich zaleceń. Gdy proszę pacjenta o wypełnienie formularza żywieniowo-zdrowotnego, dziennika żywieniowego, przynieść wyniki określonych badań czy napisać, co jest przyczyną niektórych dolegliwości, to robię to po to, aby mu jak najlepiej pomoc. Nie wyciągam gotowej diety z szuflady, tylko podchodzę indywidualnie i całościowo do każdego pacjenta. Czynniki psychologiczne również są dla mnie bardzo ważne dlatego często proszę o zrobienie czegoś  co na pierwszy rzut oka nie ma nic wspólnego z dietoterapią, ale dla mnie ma ogromne znaczenie. Dzięki temu wiem dlaczego pacjent ma określony problem i często za nadmierną masą ciała kryje się np. brak akceptacji samego siebie, zajadanie problemów, depresja. Wtedy przede wszystkim potrzebna jest terapia. Dlatego jeżeli zgłaszacie się do mnie, to nie dostaniecie diety na szybkie schudnięcie, tylko propozycję współpracy, która ma na celu zmienić Wasze życie i myślenie, bo jeśli tego nie zrobimy, to problem będzie ciągle wracał.

Treść większego napisu

Napisz

Treść mniejszego napisu

do mnie

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *