Jak wybrać trenera personalnego?


W Polsce od wielu lat panuje moda na bycie fit. Wszyscy chcą być zdrowi, szczupli, wysportowani oraz odpowiednio się odżywiać. Dzięki temu liczba trenerów personalnych cały czas się zwiększa. Jest to opłacalny zawód, a każdy trener zależnie od wykształcenia i swojego temperamentu pracuje inaczej ze swoimi podopiecznymi.  Przez to nie wiemy po czym poznać dobrego trenera personalnego. Niestety treningi pod opieką niewykwalifikowanej osoby mogą skończyć się różnymi kontuzjami. W dzisiejszym artykule podpowiem w jaki sposób rozpoznać dobrego trenera personalnego.

Na początku ważna informacja. Zawód trenera personalnego nie jest uregulowany. Oznacza to, że tytułu “trener personalny” może używać każdy niezależnie czy i jaki ukończył kurs, czy ukończył studia na AWF czy nie ma żadnego wykształcenia w tym kierunku. Dlatego też należy zapytać się trenera o jego wykształcenie. To pokaże nam czy mamy do czynienia z wykwalifikowanym człowiekiem. Skoro jesteśmy przy temacie edukacji, to jeszcze jedna sprawa. Zawód trenera personalnego wymaga ciągłego dokształcania się na różnych kursach i szkoleniach oraz czytania literatury z wielu dziedzin.  Zapytajmy naszego trenera także o przebyte, kursy i szkolenia. Zazwyczaj poziom wykształcenia można sprawdzić na stronie internetowej trenera. Bardzo chętnie pokazują tam oni swoje dyplomy i certyfikaty.

Warto umówić się na wstępną konsultację. Dobry trener personalny sam to zaproponuje.  Na tej wizycie trener zapyta się o to, co chcesz osiągnąć poprzez treningi, o twoje zdrowie, ewentualne inne przeciwwskazania do wykonywania danych ćwiczeń i o wiele innych aspektów. Na podstawie takiego wywiadu, a także innych testów trener ustali odpowiedni dla ciebie plan treningów i wyjaśni ci jak on będzie wyglądał.

Warto także zobaczyć, jak trener jest ubrany. Czy ma na sobie sportowe buty, spodnie i koszulkę, czy może jest ubrany zupełnie inaczej?  Czy trener jest zaangażowany, czy poświęca Ci odpowiednią ilość czasu, dokładnie tłumaczy jak zrobić to ćwiczenie i dlaczego akurat tak? Czy poprawia Twoje błędy podczas wykonywania danego ćwiczenia? Te dwie rzeczy (strój i zaangażowanie) pokazują jaki stosunek do swojego zawodu ma trener.

Ważne jest także, aby trener motywował swojego podopiecznego do dalszych zmian i interesował się tym, jak się czujesz, jaki masz nastrój, co się u ciebie dzieje.  Te rzeczy mają ogromny wpływ na osiągnięcie celu, a trener to trochę też psycholog i twój przyjaciel.

Istotnym aspektem , jest także to, gdzie trener pracuje i jaka jest cena za treningi. Czy wyższa cena oznacza, że trener jest dobry w swoim fachu?  Trudno powiedzieć, ale zazwyczaj dobry specjalista będzie się wysoko cenił. Wbrew pozorom zazwyczaj cena idzie w parze z jakością.
Jednak oprócz ceny warto też zwracać uwagę w jakim miejscu pracuje dany trener. Czy to jest siłownia, duży klub fitness posiadający renomę czy jego własna działalność gdzieś na uboczu drogi?  Oczywiście trzeba brać pod uwagę wszystkie poprzednio wymienione czynniki.  Można poprosić też o opinie znajomych. To chyba najlepsze źródło informacji na każdy temat.

Jeszcze jedno. Słuchaj swojej intuicji. Jeżeli coś ci mówi, żeby nie współpracować z tym trenerem, to tak zrób. Z własnego doświadczenia wiem, że intuicja zazwyczaj nie zawodzi. Najważniejsze jest to, żebyś ty czuł się dobrze współpracując ze swoim trenerem i żeby treningi były dla ciebie przyjemnością, a nie katorgą.

Treść większego napisu

Napisz

Treść mniejszego napisu

do mnie

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *